مجله ورزشی

مجله ورزشی - اخبار و اموزش حرفه ای ورزش ها

فواید ورزش در ماه رمضان

فواید ورزش در ماه ر مضان

 

ماه مبارک رمضان، ماه خیر و برکت ، ماه انسان ساز و ماه نزول برکات است که هرچه انسان کامل تر باشد از فواید این ماه بیشتر بهره می‌برد.

 

"ورزش" که همواره برای سلامتی جسم و روح به آن سفارش شده است ، در این ماه جلوه پررنگتری یافته و می‌تواند نقش خود دراین مهم را بهتروبیشتر ایفا کند.

 

"ورزش" نه تنها با "روزه" منافاتی ندارد بلکه اگربه‌صورت صحیح و اصولی انجام شود، باعث آرامش و کاهش استرس ورزشکاران می‌شود واستقامت فکری و صبر آنان را تقویت می‌کند.

 

ورزش در ماه رمضان از تجمع چربی در بدن جلوگیری کرده و عمل سوخت و ساز را تسهیل می‌نماید بطوریکه ورزشکارانی که روزه می‌گیرند کمتر دچار مشکلات گوارشی و قند خون می‌شوند.

 

ورزشکاران می‌توانند با یک برنامه غذایی غنی،انرژی مورد نیاز را برای انجام فعالیت‌های ورزشی و حفظ ساختار بدنی بدست آورند.

 

استفاده به موقع و به اندازه از آب ازدیگر نکاتی است که می‌بایست در طول این ماه به آن توجه کرد.در ماه مبارک رمضان کم آبی می‌تواند در برخی از موارد به خصوص هنگام ورزش کردن مشکل ساز شود اما با تغییر زمانی در برناه‌های ورزشی می‌توان بااین مشکل مقابله کرد.

 

ورزشکاران می‌توانند برنامه ورزشی صبح خود را به عصر و بعد از افطار منتقل کنند و به این ترتیب، احتمال وقوع مشکلات را به حداقل برسانند.

 

به‌افرادی که امکان تغییر برنامه ورزشی خود را ندارند نیز توصیه می‌شود که درهنگام سحر و افطار مقدار بسیار زیادی آب بنوشند تا علاوه براینکه این نیاز بدن را مرتفع کرده باشند ، مقداری آب در بدن ذخیره کنند تا در موقع نیاز و از دست رفتن آب بدن، از آن بهره جویند و به این ترتیب احتمال وقوع خطرات ناشی از کم آبی را به حداقل برسانند.

 

راهکار دیگر هم این است که افراد از مصرف مواد غذایی که باعث از دست رفتن آب بدن از راه ادرار می‌شود، خودداری کنند.در این بین کافئین یکی از مهمترین این مواد است که در قهوه و چای فراوان وجود دارد

 

فواید ورزش در ماه ر مضان

 

روزه تاثیر منفی در فعالیت ورزشی ندارد

 

عضو فدراسیون پزشکی جمهوری اسلامی ایران گفت: روزه در صورت توجه به مسایل تغذیه‌ای تاثیر منفی در فعالیت‌های ورزشی حرفه‌ای و مبتدی افراد نمی‌گذارد.

 

دکتر "فریال فانیان"روز یکشنبه در گفتگو با خبرنگارایرنا افزود: بهترین زمان برای ورزش بعد از سحر و افطار است چون بدن نیازهای تغذیه‌ای خود را رفع کرده و می‌تواند آماده فعالیت‌های حرفه‌ای و عادی باشد.

 

وی به ورزشکارانی که درطول روز باید ورزش و تمرین کنند،توصیه کرد: هنگام سحر و افطار از غذاهای انرژی زا سبک و مقوی مانند شیر، خرما، عسل، سبزی، چای و آب میوه‌هایی چون پرتغال، لیمو و هویج بیش از گذشته استفاده کنند.

 

وی با اشاره به‌اینکه کاهش قند خون در شرایط روزه‌داری بویژه در نیمه دوم روز، بروز می‌کند، افزود: رعایت موارد فوق از سوی ورزشکاران حرفه‌ای و عادی ضروری است.

 

وی بااشاره به‌اینکه کم‌آبی،کاهش حجم‌خون و مایعات از جمله اثرات روزه‌داری بر بدن ورزشکار و یا دیگر افراد است، گفت: برای جلوگیری از مشکلات کم‌آبی، بی‌حالی و سستی بدن، اختلال در تنظیم درجه حرارت بدن، جلوگیری از غلیظ شدن خون و کاهش اکسیژن رسانی مغز و عضلات در فاصله افطار تا سحر، آب و مایعات مصرف شود.

 

عضو فدراسیون پزشکی جمهوری اسلامی افزود: در صورتی که فرد روزه‌دار قصد فعالیت ورزشی دارد، برای جلوگیری از کاهش فشار خون، سرگیجه، سردرد و تهوع که درشرایط بی‌غذایی پس از تمرین حادث می‌شود،باید یکی دوساعت قبل از افطار فعالیت با شدت سبک و متوسط انجام دهد.

 

عضو فدراسیون پزشکی جمهوری اسلامی افزود: در صورتی که فرد روزه‌دار قصد فعالیت ورزشی دارد، برای جلوگیری از کاهش فشار خون، سرگیجه، سردرد و تهوع که درشرایط بی‌غذایی پس از تمرین حادث می‌شود،باید یکی دوساعت قبل از افطار فعالیت با شدت سبک و متوسط انجام دهد

تاریخ ارسال: 1395/01/16 ساعت 18:00 | نویسنده: رضا | چاپ مطلب
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد